X Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci Świętej Faustyny „Miłosierne Nutki”
X Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci Świętej Faustyny „Miłosierne Nutki” w Świnicach Warckich, pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, w roku Jubileuszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę już za nami.
Festiwal wpisuje się w obchody urodzin Świętej Faustyny patronki ziemi Świnickiej i zawsze odbywa się 25 sierpnia kolejnego roku. Jego przesłaniem jest integracja amatorskich środowisk artystycznych osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz popularyzacja pieśni o tematyce Bożego Miłosierdzia. W tym roku w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny również upowszechnienie śpiewu pieśni patriotycznych.
Organizatorami festiwalu jest stała grupa ludzi związanych z Urzędem Gminy z wójtem Krzysztofem Próchniewiczem na czele; Gminnym Ośrodkiem Kultury w Świnicach Warckich z dyrektorem Tadeuszem Bednarkiem oraz jego załogą , Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich z Kustoszem ks. Januszem Kowalskim; Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich i prezes Andrzej Zielonka z grupą wspierających go członków, pracowników ZPEWiR w Stemplewie; Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej i prezes Andrzej Karkowski; Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Wartą, a Nerem oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Piaskach. Wspiera ich grupa sympatyków i dzięki wspólnemu działaniu spotkaliśmy się na placu przy Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny, aby uczcić jej 113 urodziny .
W porządek Festiwalu wpisana jest codzienna modlitwa i po wybrzmieniu kurantów i dzwonów, o godzinie 12.00, rozpoczęliśmy wspólną modlitwą Anioł Pański.
Następnie Dyrektor Festiwalu Tadeusz Bednarek poprosił organizatorów oraz wszystkich uczestników na scenę, aby przy wjeździe dwóch wspaniałych tortów, zrobić wspólne zdjęcie, wypuścić białe i czerwone balony do nieba i podkreślić jubileuszowy charakter imprezy. W tle łopotały biało czerwone fagi. Festiwal otwarto uroczyście i smakowicie.
Rozpoczęły się prezentacje pieśni religijnych i patriotycznych bo przecież cytując za Marią Kuncewiczową „Muzyka ma koronę w niebie , ale korzenie w ziemi. ”
Swoje umiejętności prezentowało 10 uczestników festiwalu.
- Schola „Effatha” z Parafii Chwalborzyce
- Zespół muzyczny „Pozytywka” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie
- Zespół Śpiewaczy Włościanki z Wielenina
- Solistka Julia Nikodemska
- Zespół instrumentów perkusyjnych „Mały Big Band” z Łodzi/
- Zespół śpiewaczy Świniczanki
- Solista Kacper Kita
- Zespół ludowo Biesiadny BIELANKI Biała Panieńska gm. Rychwał
- Zespół „Improwizacja” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy
- Zespół wokalny Cantabile
Zespoły, grupy wokalne, schole i soliści. Dla większości z nich to już tradycja spotkania się w Świnicach Warckich na festiwalowym śpiewaniu. Śpiewają z pasją, pokazują coraz większe umiejętności, sprawiają radość i nam i sobie. Były pieśni, które znamy, przypomnieli te które przewijały się w dzieciństwie wszystkich oraz utwory nowe, często opracowane przez nich, autorskie. W repertuarze festiwalowym znalazły się takie utwory jak m.in. Śpiewka 1920; Biały Krzyż ; Hava Nagila; Miejcie Nadzieję Serce w plecaku; Płynie Wisła płynie…Były wykonania koncertowe i te cudownie radosne. Zasłuchało się również niebo, bo rozsunęły się chmury i przez cały festiwalowy czas było pogodnie, a przy bardziej radosnych momentach przebijało słońce.
Wszyscy zostali uhonorowani pięknymi pamiątkami. Były podziękowania, wspólne 100 lat, dyplomy, kwiaty i zapewnienia spotkania za rok. Oczywiście obiad pod chmurką dla wszystkich.
Zwieńczeniem była wspólna modlitwa w Sanktuarium-Koronka w Godzinie Miłosierdzia.
Organizatorzy dziękują za wsparcie Wszystkim, którzy dołożyli swoje zaangażowanie we wzbogacenie uroczystości–pani, która upiekła i przywiozła chleb i wspaniałą domowa omastę, dziękujemy za ciasto, za pyszne soki i za każde dobre słowo, które towarzyszy wspólnemu śpiewaniu. Uczciliśmy zarówno urodziny Świętej Faustyny jak i 100 lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny.
Anna Bryzgalska
Sława Bednarek