Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

X Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci Świętej Faustyny „Miłosierne Nutki”

Utworzono dnia 28.08.2018

 
     

X  Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci Świętej  Faustyny „Miłosierne Nutki” w Świnicach Warckich, pod patronatem Marszałka  Województwa Łódzkiego, w roku   Jubileuszu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę już za nami.

Festiwal wpisuje się w obchody  urodzin Świętej Faustyny patronki ziemi Świnickiej i zawsze odbywa się 25 sierpnia kolejnego roku. Jego przesłaniem jest integracja amatorskich środowisk artystycznych osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz popularyzacja pieśni o tematyce Bożego Miłosierdzia. W tym roku w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny również upowszechnienie śpiewu pieśni patriotycznych.

Organizatorami festiwalu jest stała grupa ludzi związanych z Urzędem Gminy z wójtem Krzysztofem Próchniewiczem na czele; Gminnym Ośrodkiem Kultury w Świnicach Warckich z dyrektorem Tadeuszem Bednarkiem oraz jego załogą , Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich z Kustoszem ks. Januszem Kowalskim; Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich i prezes Andrzej Zielonka z grupą wspierających go członków, pracowników ZPEWiR w Stemplewie; Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej i prezes Andrzej Karkowski; Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Wartą, a Nerem oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Piaskach. Wspiera ich grupa sympatyków i dzięki  wspólnemu działaniu  spotkaliśmy się na placu przy Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny, aby uczcić jej 113 urodziny .

W porządek Festiwalu wpisana jest codzienna modlitwa i  po wybrzmieniu kurantów i dzwonów,  o godzinie 12.00, rozpoczęliśmy wspólną modlitwą Anioł Pański.

Następnie Dyrektor Festiwalu Tadeusz Bednarek poprosił  organizatorów oraz wszystkich uczestników na scenę, aby przy wjeździe dwóch wspaniałych  tortów, zrobić wspólne zdjęcie, wypuścić białe i czerwone balony do nieba i podkreślić jubileuszowy charakter imprezy. W tle łopotały biało czerwone fagi. Festiwal otwarto uroczyście i smakowicie.

Rozpoczęły się prezentacje pieśni religijnych i patriotycznych bo przecież cytując za Marią Kuncewiczową Muzyka ma koronę w niebie , ale korzenie w ziemi.

Swoje umiejętności prezentowało 10 uczestników festiwalu.

  1. Schola „Effatha” z Parafii Chwalborzyce 
  2. Zespół muzyczny „Pozytywka” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie
  3. Zespół Śpiewaczy Włościanki z Wielenina
  4. Solistka Julia Nikodemska
  5. Zespół instrumentów perkusyjnych „Mały Big Band” z Łodzi/
  6. Zespół śpiewaczy Świniczanki 
  7. Solista Kacper Kita
  8. Zespół ludowo Biesiadny BIELANKI Biała Panieńska gm. Rychwał
  9. Zespół „Improwizacja” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy
  10. Zespół wokalny Cantabile

Zespoły, grupy wokalne, schole i soliści. Dla większości z nich to już tradycja spotkania się w Świnicach Warckich na festiwalowym śpiewaniu. Śpiewają z pasją, pokazują coraz większe umiejętności, sprawiają radość i nam i sobie. Były pieśni, które znamy, przypomnieli te które przewijały się w dzieciństwie wszystkich oraz utwory nowe, często opracowane przez nich, autorskie. W repertuarze festiwalowym znalazły się takie utwory jak m.in. Śpiewka 1920; Biały Krzyż ; Hava Nagila; Miejcie Nadzieję Serce w plecaku; Płynie Wisła płynie…Były wykonania koncertowe i te cudownie radosne. Zasłuchało się również niebo, bo rozsunęły się chmury i przez cały festiwalowy czas było pogodnie, a przy bardziej radosnych momentach przebijało słońce.

Wszyscy zostali uhonorowani pięknymi pamiątkami. Były podziękowania, wspólne 100 lat, dyplomy, kwiaty  i zapewnienia spotkania za rok. Oczywiście obiad pod chmurką dla wszystkich.

Zwieńczeniem była wspólna modlitwa w  Sanktuarium-Koronka w Godzinie Miłosierdzia.

Organizatorzy dziękują za wsparcie Wszystkim, którzy dołożyli swoje zaangażowanie we wzbogacenie uroczystości–pani, która upiekła i przywiozła chleb i wspaniałą domowa omastę, dziękujemy za ciasto, za pyszne soki i za każde dobre słowo, które towarzyszy wspólnemu śpiewaniu. Uczciliśmy zarówno urodziny Świętej Faustyny jak i 100 lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny.

 

 

Anna Bryzgalska

Sława Bednarek

                                                                                   

X Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci Świętej Faustyny „Miłosierne Nutki”

Utworzono dnia 28.08.2018, 11:17

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny