Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

XI DZIEŃ ZIEMNIAKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO GRZEGORZA SCHREIBERA

Utworzono dnia 25.09.2019

22 września br. w Świnicach Warckich ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu oraz piękna pogoda zgromadziła dużą ilość mieszkańców naszego województwa i zaproszonych gości  na XI  Dzień Ziemniaka Województwa Łódzkiego pod Patronatem Marszałka Grzegorza Schreibera.

Cała impreza „kręciła się” wokół ziemniaka i skierowana była do rolników, instytucji obsługujących rolnictwo, wystawców oraz konsumentów tego wspaniałego warzywa. Tradycyjnie panowała ziemniaczana Para Królewska.  Królową Bulbiatką i Królem Tartuflem  byli Katarzyna i Dariusz Zawadzcy młodzi rolnicy z Bielaw, którzy prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji ziemniaka jadalnego. Aktu Koronacji Pary Królewskiej dokonał Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego Pan Wojciech Zdziarski  i Sylwia Prażnowska Wójt Gminy Świnice Warckie. Podczas imprezy odbyły się liczne konkursy związane z ziemniakiem np. ich wagą, czy  kształtem. Wyniki konkursów przedstawiają się następująco: W konkursie wiedzowym o ziemniakach najwięcej punktów otrzymała  Anna Skalska po niej Marian Pawlak i Paweł Antczak, a następnie Leszek Antczak. W konkursie na osobliwy kształt ziemniaka , pierwsze miejsce otrzymał „Wachlarzyk” Emilii Andrzejczak z Kosewa, drugie  „Klejnoty” Grzegorza Andrysiaka z Borucic i kolejno „Serduszka” Józefa Barskiego z Głogowca i Radosława Stańczyka z Siedlec. W konkursie na największego ziemniaka  2019 roku zwyciężył Marek Kaźmierczak ze Stanisławowa, który wyhodował  ziemniaka o wadze 1,135 kg  i  nazwie Bellarosa, i kolejno  Grzegorz Andrysiak z Borucic wyhodował ziemniaka o wadze 1,115 kg o nazwie Vineta i Andrzej Rokoszewski z Felicjanowa wyhodował  ziemniaka o nazwie Bellarosa i wadze 1,095 kg. Największą chyba popularnością cieszyły się stoiska obficie zaopatrzone w świeże i pyszne potrawy ziemniaczane pod hasłem „Europejskie smaki ziemniaczane”. A było co degustować! Smakoszom ziemniaków  Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” serowało placki ziemniaczane, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej przyrządziło zupę ziemniaczaną, zaś Koło Gospodyń  Wiejskich ze Stemplewa sałatkę ziemniaczaną ze śledzikiem. Natomiast pysznymi koktajlami owocowo – warzywnymi przygotowanymi na sprzęcie udostępnionym nam przez LGD PRYM z Parzęczewa raczyli uczestników imprezy pracownicy GOK. Wszystkie te pyszności rozchodziły się w mgnieniu oka! Imprezie towarzyszyła również wystawa odmian ziemniaków przygotowana przez pracowników  Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łęczycy. Pracownicy ODR służyli również doradztwem i konsultacjami.

Organizatorem  Dnia Ziemniaka był Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich.
W organizację imprezy włączyli i wsparli: Starostwo Powiatowe w Łęczycy, PHU Baras, Firma Pięt-Bud, FHU „Ogrody”, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Świnicach Warckich, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie oddz. w Świnicach W., Lokalna Grupa Działania Prym z Parzęczewa, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach oddz. w Łęczycy, KRUS z Łęczycy, Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Stemplewa.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaznaczyli swój udział w organizacji XI Dnia Ziemniaka Województwa Łódzkiego w Świnicach Warckich, szczególnie zaś wszystkim odbiorcom naszej propozycji, którzy postanowili to niedzielne popołudnie spędzić z nami. Zapraszamy za rok!

XI Dzień Ziemniaka 2019

Utworzono dnia 25.09.2019, 14:51

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 90

W tym miesiącu: 87

W poprzednim miesiącu: 331

Wszystkich: 12469