Relacja z Festynu Rodzinnego oraz Cecyliady w Świnicach Warckich
W słoneczne, niedzielne popołudnie - 29 maja b.r. ( w Dzień Działacza Kultury) na placu imprezowym, przy ul. Jana Pawła II 10 w Świnicach Warckich, zwanym potocznie „Targowicą”, odbył się Festyn Rodzinny, wyjątkowo połączony z XXIX edycją „Cecyliady”, przełożoną z racji obostrzeń covidowych z listopada 2021 r.
Organizowany o lat przez Gminny Ośrodek Kultury Festyn Rodzinny dedykowany jest zawsze rodzinom z racji następujących po sobie, w niewielkich odstępach czasu: Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Dlatego też w ofercie znalazło się wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla całych rodzin: spektakl teatralny, po nim animacje z aktorami, malowanie twarzy, konkurencje sprawnościowe dla rodzin, które przygotowali i przeprowadzili członkowie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej i oczywiście wesołe miasteczko. Na milusińskich czekała również loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami (każdy los wygrywał!). Były także darmowe niespodzianki gastronomiczne: pyszne i zdrowe soki owocowe, przygotowywane na sprzęcie udostępnionym nam przez Lokalne Grupy Działania „Prym” i „Z Ikrą” z Parzęczewa przez Panie z sołectwa Głogowiec. Ponadto kawa, herbata, oraz rogaliki i gorąca zupa przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stemplewa.
Ponieważ rok 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, która mieszkała przez 5 lat na terenie naszej gminy w miejscowości Gusin, dlatego można było wcielić się w postać Sierotki Marysi lub Stefka Burczymuchy, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie ze specjalnie przygotowanym banerem, nadać kolorystyczny image drewnianym magnesom z postaciami z wierszy Marii Konopnickiej, przygotowane przez „Artystyczną Pracownię Stolarską Julka”, tj. pana Juliana Kacprzaka, wykazać się w konkursie plastycznym na ilustrację do zaprezentowanych wierszy Marii Konopnickiej, przygotowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świnicach Warckich.
Drugi blok imprezy stanowiła Cecyliada - impreza cykliczna, z dużymi tradycjami, odbywająca się zawsze w listopadzie (poza obecną oczywiście), w okolicach wspomnienia św. Cecylii, która jest patronką wszystkich osób parających się muzyką. Pierwszy Dzień Muzyka Gminy Świnice Warckie Gminny Ośrodek Kultury zorganizował w dniu 21 listopada 1993 r. w Grodzisku. Pomysłodawcą i inicjatorem tego święta był ś. p. ks. Andrzej Szymaniak, ówczesny proboszcz parafii Grodzisko. Kolejne obchody tego święta miały miejsce, między innymi w Drozdowie, Stemplewie, Chwalborzycach, a ostatnio corocznie organizowane jest w Świnicach Warckich. Świętowanie Dnia Muzyka jest podziękowaniem za ten rodzaj pracy społecznej na rzecz społeczności lokalnej. Ta Cecyliada była szczególna także z innego powodu. Otóż świętowaliśmy przełożone z okresu covidowego jubileusze 35 – lecia Kapeli Ludowej oraz Zespołu Śpiewaczego Świniczanki.
Na scenie zaprezentowali się: Dziecięca grupa taneczna funkcjonująca od niedawna przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich, którą prowadzi Pani Żaneta Wielgus, Duet ze Szkoły Podstawowej: Patrycja Kowalczyk i Dominika Czyżnik, Jubilaci - Zespół śpiewaczy Świniczanki wraz z Kapelą Ludową, Zespół wokalny Cantabile, Zespół wokalny Effatha, Orkiestra Dęta działająca przy OSP Stemplew, Orkiestra Dęta działająca przy OSP Grodzisko oraz Orkiestra Dęta działająca przy OSP Świnice Warckie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizację obu imprez, w tym sponsorom: Ludowemu Bankowi Spółdzielczemu w Strzałkowie, oddz. Świnice Warckie, PSS Społem w Turku oraz Firmie HURTAP SA w Łęczycy.
Fot.: Marlena Strychalska
Sława Bednarek