Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich

GMINNE OBCHODY 105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I 160 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Utworzono dnia 14.11.2023

Uroczyste obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Świnice Warckie rozłożone zostały na dwa dni:

                11 listopada 2023r.  rozpoczęły się przed budynkiem jednostki OSP w Świnicach Warckich.  Wszyscy uczestnicy uroczystości, na czele z pocztami, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą działającą przy OSP w Stemplewie przeszli  przed ołtarz polowy Sanktuarium Urodzin
i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich. Tam też miało miejsce uroczyste złożenie wiązanek w Grocie Matki Bożej, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca poległych za wolność Ojczyny mieszkańców Ziemi Świnickiej. Delegacje władz samorządowych, powiatowych, Zarządu Gminnego ZOSP RP, KGW w Świnicach Warckich, UTW w Świnicach Warckich, LBS Strzałkowo oddz. w Świnicach Warckich, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej  w hołdzie tym,  którzy przelali krew za wolną Polskę złożyli biało–czerwone wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z terenu naszej gminy: Ochotniczej Straży Pożarnej w Świnicach Warckich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Świnicach Warckich oraz Rycerstwa Niepokalanej działającego przy parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich.  

O godz. 16.00 w kościele parafialnym Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Janusz Kowalski kustosz  Sanktuarium. Oprawę muzyczną liturgii uświetnił zespół wokalny „Cantabile” oraz w/w Orkiestra Dęta.

Po Mszy św. wszyscy w uroczystym przemarszu udali się do miejscowej sali OSP na okolicznościową akademię. Tam został odśpiewany Hymn Narodowy. Inauguracją akademii był polonez w wykonaniu sekcji tanecznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świnicach Warckich. Następnie zgromadzonych powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
w Świnicach Warckich pani Monika Galankiewicz. Ponadto powiedziała: „Pięć pokoleń walczyło o naprawienie błędów rządzących, którzy dla własnych korzyści pogrążyli swoją Ojczyznę na 123 lata. Jednym z takich zrywów narodowowyzwoleńczych było Powstanie Styczniowe, którego 160 rocznicę wybuchu i zarazem, ustanowiony przez
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rok Powstania Styczniowego, w tym roku obchodzimy.

W swojej wypowiedzi przytoczyła słowa Św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas audiencji dla wiernych z Białorusi w 1998 r.: "Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego". Odczytała również fragmenty książki Marii Magdaleny Ożadowicz „Miejsca pamięci gminy Świnice Warckie” dotyczące grobów weteranów Powstania Styczniowego znajdujących się na cmentarzu w Świnicach Warckich i w Grodzisku: Kornelego Dąbrowskiego i Franciszka Wronowskiego.

W dalszej części uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Świnicach Warckich  zaprezentowali piękny okolicznościowy montaż słowno- muzyczny. Po nich wystąpiły  dzieci z grupy tanecznej „Folk”, które zatańczyły pięknie  „Polkę”.
Akademię zakończył występ zespołu wokalnego Cantabile oraz wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

                Dziękujemy za liczny udział mieszkańców w uroczystości ponieważ poprzez naszą pamięć i uczestnictwo w obchodach okazujemy nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci dla czasu minionego. 

 

Fot.:  Katarzyna Piszczałkowska,,
Sława Bednarek,
Katarzyna Lewińska,
Roman Dobiecki

GMINNE OBCHODY 105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I 160 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Utworzono dnia 14.11.2023, 09:44

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 49

W poprzednim tygodniu: 125

W tym miesiącu: 873

W poprzednim miesiącu: 652

Wszystkich: 31034